© כל הזכויות שמורות לבטי רוקאווי.

מה הופך נערה יפה לדוגמנית?

פעמים רבות אני נשאלת – "מה הופך נערה יפה לדוגמנית?"
שאלה שסוכנויות מהארץ ומהעולם מנסות להשיב עליה כבר עשרות שנים.
המרדף אחר המראה המושלם, המבט הנכון, הכריזמה… אותו – X פקטור, שהצמיח דוגמניות-על בארץ (שירז טל, גלית גוטמן, יעל גולדמן ומלי לוי) והציב אותן בפסגת תעשיית האופנה עד עצם היום הזה.
בודדות הנערות שיש להן את הנתונים להגיע לפסגה; וכאשר מדובר בנותנים מדובר בהרבה מעבר להיקפים או גובה.

ראשית כל, דוגמנית ששואפת להגיע לפסגה לא יכולה להסתמך אך ורק על מראה חיצוני. זהו פרמטר חשוב (עליו אפרט בהמשך) אך אינו היחידי שנלקח בחשבון. על דוגמנית לטפח את האישיות ולפתח דמות אינטליגנטית, נעימה, ובעלת יכולת ביטוי כך שתוכל ליצור קשרים עם הסובבים אותה. בייחוד כאשר מדובר על תעשייה בה יצירת קשרים וחבירה לאנשים "הנכונים" יכולה לסייע לא פחות (אם לא יותר) מפנים בלתי-נשכחות או גוף אלוהי.

משמעת עצמית ומוסר עבודה יהיו הבאים בתור.
וכאן לא מדובר רק בהתמדה על שגרת אימונים ותזונה נכונה, אלא גם על התנהגות התואמת את כללי המקצוע.
כאשר דוגמנית עולה לסט צילומים עליה לשכוח לרגע את מעמדה, את השערים המפורסמים והרזומה המפואר ולזכור כי ברגע זה היא כלי ביד היוצר; ומטרתה לפרסם את הבגד, התכשיט, האיפור או המותג עליו היא אמונה.
דעתה לא חשובה וטעמה האישי אינו רלוונטי. זו האמת. דוגמנית היא כלי. עיפרון בקלמר שנבחר כיוון שהוא המחודד מבין כולם.
הערות כמו: "לא אהבתי את הבגד", "השיער הזה לא יפה לי", או "לא אהבתי את התמונה הזו, אפשר לראות עוד?" – לא יביאו אותה רחוק. עליה לסמוך על הצוות המקצועי ולתת את המקסימום מצידה.
דוגמנית שכיף לעבוד איתה, כזו שתורמת ליצירת אווירה נעימה על הסט ויודעת לספק את העבודה – היא הדוגמנית שיחתימו לעונה נוספת.

שפת גוף עדינה ומשכנעת לצד הבעות פנים מלאות רגש מוסיפות גם הן. צירוף נכון של יכולות אלו יכול להשפיע באופן משמעותי על עתידה המקצועי של הדוגמנית.
לרבות שילוב נדיר זה הוא נרכש (אם כי יש מיעוט שזכה לו מלידה) באמצעות אימונים רבים, כוח רצון, ויכולת אינטלקטואלית לקבל וליישם הנחיות מהצלם והצוות המקצועי.
מכאן ניתן להבין שיום צילומים, בייחוד עבור דוגמנית מתחילה, אינו נחשב רק ליום עבודה אלא גם ליום למידה. עבודה עם צלמים שונים תאפשר לדוגמנית להכיר זוויות חדשות ומחמיאות, הבעות והעמדות ולכן עליה לקחת ברצינות כל יום צילום; ללא קשר לגודל הקמפיין או תקציבו.

לאחר שדיברנו על הפנימיות, האופי ומוסר העבודה – שהם לדעתי המרכיבים שעושים את ההבדל המשמעותי , דווקא בעולם שעוסק בעיקר בחיצוניות, הגיע הזמן שנדבר גם על המראה.

נערה יפה, או לפחות כזו שכולם אומרים לה שהיא יפה, וכל תמונות פרופיל שלה בפייסבוק זוכה למספר תלת או ארבע ספרתי של לייקים – לא מבטיח שהיא יפה דיו כדי להיות דוגמנית.
עולם האופנה מחפש פנים מיוחדות, שונות, מהפנטות ואפילו מוזרות. עולם האופנה מחפש את הנערות שבמבט ראשון לא מזמינות מבט שני, ובמבט שני לא ניתן להסיר מהן את המבט.
לכן מחמאות מסובבים יכולות לבנות את האגו והביטחון העצמי, אך אין בהן די על-מנת לבנות קריירה.
לצערי הרב, סוכנים רבים ומנהלים אישיים מנצלים את חוסר הידע של בנות צעירות ומקסימות שבטוחות כי בחסות המחמאות תוכלנה להתחיל בקריירת דוגמנות בינלאומית.
חוסר הידע הזה מוביל לחתימה על חוזה דרקוני, מחלבת כספים, ניצול ובעיקר אכזבה אחת גדולה. בעבר אותן סוכנויות (שלמעשה לא היה בינן ובין עולם האופנה דבר) הציעו לדוגמניות-לעתיד צילומי בוק מקצועי בעלות של מאות ושל אלפי שקלים. היום, משכבר מוצתה התרמית, מציעים לבנות שיעורי משחק \ פיתוח קול במחירים מופקעים, ושוב – ללא תמורה ממשית.
כדי להימנע מהחוויה הלא נעימה מומלץ לפנות לבעל מקצוע, נטול אינטרס כזה או אחר, שיוכל לסייע ולחבר לאנשים "הנכונים" כפי שכבר ציינתי.
כיום אני מקיימת פגישות ייעוץ לנערים ונערות המעוניינים לבדוק את מידת התאמתם לעולם הדוגמנות או הבידור בכלל. הסוכנויות המובילות בארץ סומכות של העין המקצועית שלי ועל ניסיוני, ובהתאם לכך נותנות יחס איכותי למיוצגים שהגיעו דרכי. במסגרת הייעוצים חסכתי מנערים ונערות אלפי שקלים שהיו מאבדים לטובת סוכנים מפוקפקים המבטיחים להם כי איתם ימצאו "משפחה".

אחרונה חביבה, חשובה לא פחות מאלו שקדמו לה, היא תמיכה נפשית ומקצועית. תמיכה מצד המשפחה לצד תמיכה מסוכן טוב היא קריטית. עולם הדוגמנות והאופנה הוא עולם זוהר אך בודד מאוד ובמקרים רבים גם אכזרי מאוד. הדרכים היחידות עבור נערה בשנות העשרה להתמודד עם עולם הזוהר הקשוח הן כוח רצון ותמיכה מהסובבים. דוגמא קלאסית היא שני זיגרון (בתמונה המצורפת), דוגמנית שהתגלתה אצלי ב2012, שבכל נסיעה לחו"ל מתלווה אליה אביה (למרות עבודתו) – בדיוק כדי לספק את התמיכה הנדרשת. רבים הסיפורים על דוגמניות מפורסמות שהגיעו לחו"ל, הצליחו מאוד ולמרות זאת חזרו הביתה.
"הבדידות והקושי הרסו אותנו," הן צודקות. בלי רשת התמיכה הנכונה קשה מאוד להצליח, גם אם יש לך את כל "החבילה".

לפגישת ייעוץ אישית איתי, מוזמנים ליצור קשר בדף הפייסבוק העסקי.

התגובות סגורות, לא ניתן להגיב לפוסט.

© כל הזכויות שמורות לבטי רוקאווי.
תקנון